Fungujú alebo sú to len prázdne sľuby? Niektoré sa môžu ukázať ako efektívne, ale všetko má svoje za a proti. Naučte sa fakty skôr, ako sa rozhodnete užívať tabletky. Prečítajte si viac, neutrácajte zbytočne peniaze a neriskujte svoje zdravie.
Pomôžu vám lieky na chudnutie?
100 % účinné zázračné prípravky, ktoré vás bleskurýchlo zbavia nadbytočných kíl bez akejkoľvek vašej námahy sú nezmysel. Výrobcovia veľmi dobre vedia, čo od nich chcete počuť, čo vás donúti otvoriť peňaženku, pričom sa vám zaleskne v očiach od vidiny splnenia najväčšej túžby – schudnúť.
Prípravky na podporu chudnutia môžeme rozdeliť do dvoch skupín:
1. Lieky proti obezite
Sú viazané na lekársky predpis. Vedľa žiaducich účinkov majú aj nepriaznivé účinky na organizmus a v nemálo prípadoch môžu tieto nepriaznivé účinky prevážiť nad žiaducimi. Sú kontraindikované (vylúčené pri určitých chorobách alebo stavoch organizmu) pre veľké množstvo ľudí.
Liečba obezity pomocou liekov (farmakoterapia) je určená prakticky výhradne pre obéznych ľudí s BMI nad 30.
Rozdelenie liekov proti obedzite
1) lieky tlmiace chuť do jedla (anorektiká) – Adipex Retard, Meridia, Lindaxa, Reductil
2) lieky ovplyvňujúce vstrebávanie živín z tráviaceho traktu (inhibítory lipáz) – Xenical
Je potrebné dodať, že lieky obsahujúce účinnú látku sibutramin (Meridia, Reductil, Lindaxa) majú od januára 2010 pozastavenú registráciu v celej EÚ. Štúdie preukázali, že riziká užívania tohto lieku prevyšujú jeho možný prínos.
POZOR! Nekupujte lieky na predpis prostredníctvom inzerátov. A už vôbec nie také, ktoré boli stiahnuté z predaja pre svoju škodlivosť. Ak si myslíte, že potrebujete nejaké podporné lieky na chudnutie, obráťte sa na svojho lekára.
2. Prípravky na chudnutie
Prípravky na chudnutie sú doplnky stravy a nemajú schválené liečivé účinky, teda nie sú liekom. Doplnok stravy máva nepriaznivé vedľajšie účinky len zriedkakedy, na druhej strane sa jeho účinky často prejavia neskôr a v menšej miere, niekedy vôbec.
Niekoľko produktov vrátane zeleného čaju, vlákniny alebo nízkotučné mliečne doplnky mali na chudnutie istý vplyv, ale je nutné vedieť, že boli testované v kombinácii s diétnou stravou a pohybom.
Nebezpečenstvá prípravkov na chudnutie
– Kontraindikácie s liekmi, ktoré užívate. Niektoré doplnky stravy môžu interferovať s absorbciou liekov na predpis.
– Účinky na srdce. Doplnky stravy, ktoré sľubujú prísun energie a pomoc pri chudnutí môžu priamo či nepriamo ohroziť srdce zvýšením krvného tlaku, napríklad prípravok Ephedra.
– Predávkovanie vitamínov rozpustných v tukoch. Vitamíny rozpustné vo vode sa ľahko vylúčia, ale vitamíny A, D a E, ktoré sú rozpustné v tukoch nahromadením v tele môžu spôsobiť nevoľnosť.
– Predávkovanie minerálnymi látkami. Doplnky stravy obsahujúce vysoké dávky účinných minerálov môžu byť toxické. Predávkovanie napr. selénom môže spôsobiť nevoľnosť, svalovú slabosť až otravu.
Ak sa rozhodnete pre kúpu niektorého z podporných prípravkov na chudnutie:
– Prečítajte si zloženie.
– Získajte referencie od tých, ktorí ho naozaj vyskúšali.
– Zvážte pomer medzi prínosom, ktorý získate kúpou a cenou, ktorú zaplatíte.
Pomozu, zbavit sa prachov :) :)
nekupujte žiadne talbekty ale začnite normálne jesť a cvičiť
treba pravidelne v mensich mnozstvach jest a vyhybat sa nezdravym a sladenym jedlam, ja som si dopomohla aj pripravkom lipoxal effect z lekarne, vdaka nemu som mala mensiu chut do jedla a nebarala som kila hned po vysadeni ako sa mi to stalo pri inych pripravkoch